تبلیغات
خبرنامه بازاریابی - عقل و ز بهر تفکر است در این باب “ناصر خسرو"
خبرنامه بازاریابی
گاهنامه ای رو به دنیای بازاریابی ، تبلیغات ، مشاوره و آموزش بازاریابی

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 شهریور 1393

انسان های عجیبی هستیم.  وقت زیادی رو صرف دل بستگی هامون می کنیم ، برای تهیه پوشاک و خوراک مورد علاقمون به دورترین مکان ها می ریم ، آرزوی سفر به کره ماه و یا قطب شمال رو داریم ، دوست داریم به دل کوهها یا ته دره ها ، یا حتی دورترین و تاریک ترین غارها سفر کنیم ، ناشناختنی ها رو کشف کنیم و ...  ولی چقدر هم بلدیم به درون خودمون سفر کنیم ، خودمونو بشناسیم و خوب هم فکر کنیم ؟  ریشه های تفکر و اندیشه در آموزه های دینی و ادبی ما وجود داره ، مثلا به اعتقاد مولانا "هویت انسان و جهان آدمی در اندیشه های اوست ".یا آنتونی رابینز از پیشگامان مدیریت همیشه به رابطه فکر ، احساس ، ذهنیت ، رفتار و نتیجه اشاره داره و خیلی قبلتر ها حضرت علی فرمودند:"مواظب فکرت باش چون گفتارت می شود ،مواظب گفتارت باش چون کردارت می شود، مواظب کردارت باش چون عاداتت می شود، مواظب عاداتت باش چون شخصیتت می شود، مواظب شخصیتت باش چون سرنوشتت می شود!" ما نسل جدیدها همه اهل کتاب و درس و دانشگاه ایم ، همه دکتر، مهندس ، مدیر ، کارشناس و کارشناس ارشدیم ، همه به فکر بورسیه دکتری تو فلان دانشگاهیم ، ولی چقدر اجازه دادیم که آموختنی هامون روی تفکرات ، اندیشه ها، رفتار ، نگرش ها ، برخورد با دیگران و... در نهایت فرهنگمون هم تاثیر بزاره؟  به قول مولانا : ای برادر تو همان اندیشه ای / ما بقی خود استخوان و ریشه ای . حکایت " پژو با جسم پیکان " حکایت ما آدم های این دوره هست... خلاصه اینکه همیشه یاد این جمله هستم "بیچاره چوب کبریت ، آتش از سرش شروع شد ولی در جانش افتاد ... فکرت را مراقب باش" .

پاورقی

_ خوب فهمیدن وفهمیدن امور خوب ، دو ویژگی انسان های بزرگ است كه نشانگر آمیختگی "حسن فعلی" و "حسن فاعلی" است كه هم كارِخوب می كنند و هم خوب، كار می كنند. " حضرت علی علیه السلام"

 _ عقلش را زنده کرد و نفس خویش را کشت تا آنجا که جسمش لاغر و خشونت اخلاقش به نرمی گرایید. برقی پر نور برای او درخشید و راه را برای او روشن کرد و در راه راست او را کشاند و از دری به در دیگر برد تا به در سلامت و سرای جاودانه رساند که دو پای او در قرارگاه امن با آرامش تن استوار شد . این پاداش آن بود که دل را درست به کار گرفت و پروردگار خویش را راضی کرد. " نهیج البلاغه خطبه 220"

_ این جهان یک فکرت است از عقل کُل / عقل چون شاه است و صورت ها رُسل " مولانا"

_ می اندیشم پس هستم ، هستم چون فکر می کنم ، و فکر می کنم چون شک می کنم. "رنه دکارت"

_ دوران همه در دست و تو در حسرت درمان / عالم همه دامست و تو در فکرت دانه “خواجوی کرمانی"

_ می کنم فکر و جز این چاره و درمانم نیست “عبید زاکانی / دیوان اشعار"

_ ما ندرتاً دربارۀ آنچه که داریم فکر می کنیم ، درحالیکه پیوسته در اندیشۀ چیزهایی هستیم که نداریم. "شوپنهاور"

_ آرزومند آن مباش که چیزی غیر از آنچه هستی باشی، بکوش که کمال آنچه هستی باشی . "دی سلز"

_ اگر انسان‌ها در طول عمر خویش فعالیت مغزشان به اندازه یک میلیونیوم معده‌شان بود، اکنون کره زمین تعریف دیگری داشت." آلبرت انیشتن"

_ اگر من نگرش و طرز فکرم را کنترل نکنم،او مرا تحت کنترل خود درخواهد آورد." نلسون ماندلا"

_ اگر انسان به اندازه دانه خردلی ایمان داشته باشد، اگر به درخت زیتون بگوید بر دریا بروید، بر دریا خواهد روئید... "عیسی مسیح"     

_ کاش می شد درون ذهن دیگری را واجست تا بشود دانست چه می گذرد در هزارتوی آن ؟ " سلوک / محمود دولت آبادی"

_ خداوند برای هر کس همان قدر وجود داره که او به خداوند ایمان داره “روی ماه خدا را ببوس / مصطفی مستور"

_ کسانی که عقاید احمقانه شان را ابراز می کنند اغلب بسیار حساسند. هر قدر عقاید کسی احمقانه تر باشد کمتر باید با او مخالفت کرد. حماقت بزرگترین نیروی روحانی تمام تاریخ بشر است. باید در برابر آن سر تعظیم فرو آورد . چون همه جوره معجزه ای از آن ساخته است . "خداحافظ گری کوپر __ رومن گاری"

_ نصف چرت و پرت هایی که مردم می گویند من گفتم را هرگز نگفته ام “آلبرت اینشتین"

_ گمشده این نسل اعتماد است نه اعتقاد. اما افسوس. که نه بر اعتماد اعتمادیست و نه بر اعتقادشان اعتماد.

_زندگی حتی وقتی انکارش می کنی ،حتی وقتی نادیده اش می گیری ،حتی وقتی نمی خواهی اش،از تو قوی تر است .از هر چیز دیگری قوی تر است " من او را دوست داشتم / آنا گاوالدا"
طبقه بندی: مجموعه داستانك های من، 
ارسال توسط محیا پورسلیم
آرشیو مطالب
همراهان
پرتال اخبار دانشگاهی راهكار مدیریت
تبلیغات
blogskin